ایران مرکز ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ blog

باغ یویوان ‏
شهر شانگهای دومین شهر بزرگ کشور بزرگ و پهناور چین است. این شهر پایتخت اقتصادی و پر جمعیت کشور چین بوده و گویی پشت تمام شلوغی ها و هیاهوهایی که در این شهر برپا است، نظم و ترتیب خاصی وجود دارد. با توجه به تاریخ پر و فراز و نشیبی که این کشور دارد جاذبه های متعددی در آن وجود که می تواند هر گردشگری را وسوسه کند تا سفری به این کشور داشته باشد.
باغ یو یا یویوان از جمله زیباترین باغ هایی است که در شهر شانگهای چین وجود دارد که با فضای سبز و مطبوعش، تجربه دلپذیر و آرامی را برای گردشگران به ارمغان می آورد. این باغ از جمله باغ های کلاسیک مشهوری است که به دستور یکی از نیروهای ارشد دولتی سلسله مینگ به نام پان یوندوان (Pan Yunduan) ساخته شد و در سال ۱۵۷۷ افتتاح گردید. این روزها این باغ جزء جاذبه های محبوب و مشهور گردشگری در شهر شانگهای به شمار می رود و گردشگران زیادی سالانه از آن دیدن می کنند.

علت نام گذاری باغ یویوان
کلمه «یو» در زبان چینی ها، به معنی “راضی کردن” بوده است و این افسر دولتی به طور اختصاصی برای اینکه مادر و پدرش که در آن بتوانند از آرامش و شادی دوران کهولت خود لذت ببرند، ساخته شده است.
مختصری از تاریخ باغ یویوان
در طول مدت ۴۰۰ ساله ای که از عمر این باغ می گذرد، بارها در اواخر دوران سلسله مینگ شاهد تغییراتی بوده است و پس از فوت والدین یوندوان پا به عرصه انحطاط خود گذاشت. اما در سال ۱۷۶۰، چندین تاجر ثروتمند چینی این باغ را خریدند و برای بازسازی آن حدود ۲۰ سال زمان وقت صرف کردند. در طی جنگ تریاک قرن ۱۹، باغ یو به شدت آسیب دید. باغی که امروزه شاهد آن هستید، نتیجه پروژه ۵ ساله بازسازی است که در سال ۱۹۵۶ آغاز شد. این مجموعه از سپتامبر سال ۱۹۶۱ برای اهداف گردشگری در دسترس عموم مردم قرار گرفت.
معماری باغ یویوان
باغ یو حدود ۲۰۰۰۰ مترمربع از مساحت شهر شانگهای را برای اختصاص داده است، که با توجه اندازه ی نسبتا کوچکی که دارد زیبایی های بسیاری را به خود اختصاص داده است. آلاچیق‌ها، تالارها، فضا‌های سبز سنگی، حوضچه‌ها و ایوان‌های زیبا هر کدام ویژگی‌های خاص خود را به نمایش می‌گذارند. این باغ دارای شش مجموعه زیبا است که هنگام رفتن به آن باید از آنها دیدن فرمایید، این مجموعه ها عبارتند از:
تالار سانسویی | Sansui Hall
در سال ۱۷۶۰ ساخته شده و در اصل به منظور سرگرم کردم مهمانان استفاده می شده اشت.
اتاق وانهوا | Wanhua Chamber
اتاقی متشکل از ده ها هزار گل
تالار دینچون | Dianchun Hall
در سال ۱۸۲۰، اولین سال امپراتوری Daoguang در سال ۱۸۲۰ ساخته شد.
تالار هوئیجینگ | Huijing Hall
تالار یوهوا | Yuhua Hall
باغ درونی | Inner Garden

قسمت های مختلف باغ یویوان
اولین قسمتی که هنگام ورود به باغ با آن روبرو می شوید فضایی سبز صخره ای است که به «باغ صخره‌ای بزرگ» مشهور است. ارتفاع این باغ حدود ۱۴ متر است و بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین نمونه در منطقه جنوبی رودخانه یانگ تسه است.
در قسمت بالایی این باغ فضای سبز سنگی وجود دارد که نمایی از بالای باغ یویوان را مشاهده کنید و در قسمت پایین این محدود تالار کوئیژو (CuiXiu) با درختانی کهنسال و گل‌هایی تماشایی قرار دارد که می توانید آن را تماشا کنید.
تالار سانسویی در سال ۱۷۶۰ ساخته شده و هدف از آن مکانی است برای سرگرمی مهمانان بوده است. بعدها برای برگزاری جشن‌هایی خاص از آن بهره گرفته می شد. این تالار به دلیل ارتفاع ۹ متری و وجود ۵ تالار فرعی که در آن وجود دارد بزرگترین و جادارترین بناهای این باغ دانست. نام سانسویی از کتابی به نام «تاریخ سلسله هان» گرفته شده و به معنی «سعادتمند و خوشبخت» است.
با گشت و گذار در اطراف اتاق وانهوا یا شکوفه، آلاچیق‌ها، راهرو‌ها، نهرها، حیاط‌ها و عناصر طبیعی زیادی را خواهید دید. این اتاق به طرز خوشایندی با ایوان‌های سبز اطرافش محصور شده است. بامبوهای بهاره نیز در اطراف آن می‌رویند. در روبه‌روی این قسمت دو درخت کهنسال قرار دارند که گفته می‌شود یکی از آن‌ها توسط صاحب اولیه باغ در چهارصد سال قبل کاشته شده است.
گنجینه واقعی باغ یو را شاید بتوان «سنگ نفیس یشم» به شمار آورد. این صخره که در روبه‌روی تالار یوهوا قرار دارد، یکی از سه سنگ معروف منطقه جنوبی رود یانگ تسه است. این صخره ۳.۳ متر ارتفاع و ۷۲ سوراخ دارد. چیزی که درباره این صخره جالب توجه خواهد بود، این است که اگر عودی در زیر آن روشن کنید به طرز شگفت انگیزی دود آن از تمام سوراخ‌ها بیرون می‌آید. همچنین اگر از بالای آن آب بریزید به شکل زیبایی از تمام حفره‌ها آب به پایین می‌ریزد. مؤسس اولیه باغ بسیار به این سنگ علاقه داشت و تالاری درست در مقابل آن ساخت تا بتواند به تماشای صخره بنشیند. در داخل ساختمان این بنا مبلمانی با از چوب کاج درجه وجود دارد که هنگام تماشای آن لذت خواهید برد.
بهترین زمان برای بازدید از باغ یویوان
سعی کنید در فصل بهار به شهر شانگهای و بازدید از این مجموعه زیبا بروید، زیرا در این زمان باغ پر می‌شود از درختان سرسبز و گلهای شکوفه کرده اند و جلوه ی ویژه ای به باغ بخشیده اند. در روزهای وسط هفته به این باغ بروید چرا که در این زمان‌ها باغ خلوت‌تر است. اگر مواجهه با جمعیت انبوه گردشگران برایتان اهمیتی ندارد، در زمان فستیوال بهار به این باغ بروید زمانی که باغ با فانوس‌های زیبا با طرح‌های اژدها و ققنوس تزئین می‌شود.
دسترسی به باغ یویوان
به منظور دسترسی به این باغ در شهر شانگهای چین، می‌توانید از اتوبوس و مترو استفاده کنید.
ساعات بازدید: از ۸:۳۰ صبح تا ۱۶:۴۵ بعد از ظهر

کودکان و افرادی که قد آنها کوتاه تر از ۱٫۳ متر است می توانند به صورت رایگان است به باغ بروند.