ایران مرکز 7 نوامبر, 2019 blog

جت دیو ، بلندترین فواره جهان

جت دیو ، بلندترین فواره جهان است. این فواره که در کل دنیا بسیار مشهور است درست جایی است که دریاچه ژنو به رود رون وصل می شود و یکی‌ از جاذبه های اصلی ژنو و نماد اصلی این شهر می باشد .

این فواره در سال ۱۹۵۱ ساخته شده و از دیدنی ترین جاذبه های توریستی شهر به حساب میاد. این فواره بزرگ که در دریاچه ژنو به چشم می خورد یکی از ناب ترین سنبل های این شهر سوئیسی است.

البته بهتر است در هنگام فوران آب خیلی نزدیک به دریاچه نباشید از آنجایی که طراحی این فواره به گونه ای است که برای اوج گرفتنش ۵۰۰ لیتر آب وارد پمپ می شود و با فشار به بالا شلیک می گردد ،پس بهتر است هنگام فوران آب نزدیک دریاچه نباشید.

این فواره به عنوان بلند ترین فواره جهان محبوبیتی خاص بین گردشگران تور مسافرتی سوئیس دارد و هر روزه توسط گردشگران مورد بازدید قرار می گیرد. فواره های ژنو در سال ۱۸۸۶ در این منطقه احداث شد و هدف از ساخت آن کنترل فشار هیدرولیک آب در اعماق زمین بوده است. اما طولی نکشید که این فواره به عنوان یکی از سنبل های شهر مورد توجه قرار گرفت. امروزه این فواره به عنوان یکی از خاص ترین نقاط گردشگری در ژنو شناخته می شود و اکثر تورهای مسافرتی در برنامه ژنو گردی خود سری به آن می زنند.

Jet d’Eau که به معنای جت آبی است. این فواره یکی از مرتفع ترین فواره ها در جهان است و برای کنترل و آزاد سازی فشار بیش از حد یک کارخانه هیدرولیک در منطقه La coulouveniere ساخته شده است. بعد از مدت کوتاهی این فواره به سمبل شهر تبدیل شد، بنابراین قدرت فواره را افزایش داده و آن را در مرکز دریاچه قرار دادند.

حضور این فواره به مکان نیروی خاصی می دهد و هر بار که شما به اقتدار آن نگاه می کنید به شما یاد آوری می شود که در یک کشور قدرتمند حضور دارید.

این فواره آبی غول پیکر، یکی از معروف ترین نقاط دیدنی ژنو است و آنقدر بزرگ است که می توان آن را از مایل ها دورتر مشاهده کرد. در پس زمینه این فواره، قله مون بلان و آلپ سفید پوش واقع شده که به زیبایی این فواره افزوده است. دو یا سه بار در سال، این فواره با رنگ های صورتی و آبی یا رنگ دیگری به خاطر مناسبت‌های بشردوستانه می درخشد.