ایران مرکز ۹ مهر, ۱۳۹۸ blog

جنگل سنگی وارنا

جنگل سنگی وارنا نام یکی از جاذبه های مشهور در استان توریستی وارنای بلغارستان است. جنگل سنگی، پدیده طبیعی سنگی صحرا مانند است. این عارضه زیبای طبیعی را تنها صحرای کشور بلغارستان و یکی از نمونه های کم نظیر در قاره سبز اروپا می دانند که به علت نزدیکی با سواحل دریای سیاه و جاذبه های توریستی منطقه وارنا بلغارستان، در سالهای اخیر با رشد چشمگیر توریسم مواجه بوده است.

جنگل سنگی بلغارستان از تپه های شنی و صخره های سنگی تشکیل شده و در منطقه ای به مساحت ۱۳ کیلومتر مربع قرار دارد. این منطقه اگرچه به دلیل آب و هوای خاص خود، ساکنان زیادی ندارد، اما زیستگاه برخی گونه های نادر گیاهی از جمله کاکتوس است که در مناطق دیگر قاره اروپا به چشم نمی خورند.جنگل سنگی در سال ۱۹۳۰ به عنوان یکی از آثار طبیعی بلغارستان ثیت شد.

جنگل سنگی از چند گروه مختلف تشکیل می شود  که زیباترین آنها، گروه صخره ای دیکیلتاش Dikiltash)) است. صخره های دیکیلتاش در جنگل سنگی بلغارستان شامل ۳۰۰ ستون استوانه ای است که در فضایی به اندازه ۱۲۰ متر در ۸۵۰ متر گسترده شده و ۵۰ سازه سنگی دیگر نیز در فضای کوچکتر در جنوب آن قرار دارند.

گروه دیگر، مجموعه صخره های استرشیمیرف است که در دهکده ی استرشیمیرف واقع شده و دارای چهار مجموعه سنگی حیرت انگیز است. بعضی از ستون های این مجموعه ها به دو یا سه قسمت شکسته شده اند و روی زمین دراز کشیده اند. این مجموعه از سنگ ها ستون هایی دارند که از وسط برآمده اند وارتفاع برخی از آنها به ۹ متر هم می رسد. صخره های بانوو و اسلانچوو از دیگر مجموعه های دیدنی این پدیده زیبای طبیعی هستند.

در پایان به خاطر داشته باشید که جنگل سنگی در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. جنگل سنگی بلغارستان از ساعت ۹٫۳۰ صبح تا ۷٫۳۰ عصر برای بازدید عموم باز است.

بازدید از جنگل سنگی رایگان است و به راحتی از شهر وارنا می توانید خود را به این منطقه برسانید. پیشنهاد می کنیم طوری برنامه ریزی کنید که هنگام غروب در جنگل سنگی باشید تا تصویر مسحورکننده و بی نظیر غروب خورشید در کنار ستون ها را هم مشاهده کنید.

یک پدیده کاملا طبیعی است و بیشتر با نام بلغاری اش یعنی Pobiti Kamani شناخته می شود. این نام به معنای سنگ های کاشته در زمین است و به ستون های سنگی اشاره دارد که به طرز عجیبی در زمین فرو رفته اند. چندین مجموعه ستون سنگی در مساحتی بالغ بر ۱۳ کیلومتر مربع قرار گرفته اند و تصویر یک جنگل سنگی جادویی را به وجود آورده اند.

در هر مجموعه تعداد متفاوتی ستون سنگی وجود دارد و در برخی قسمت ها، ستون های سنگی روی هم قرار گرفته اند. یکی از جالب ترین قسمت های جنگل سنگی ۵ ردیف ستون سنگی است که روی یکدیگر قرار گرفته اند و جنگلی پنج طبقه را به وجود آورده اند. این ستون ها بین ۵ الی ۷ متر ارتفاع و بین ۰٫۳ تا ۳ متر عرض دارند. قدمت این جنگل سنگی عجیب به چیزی حدود ۵۰ میلیون سال پیش برمی گردد. در مورد علت پیدایش این جنگل ها همچنان بحث و گفتگو وجود دارد و ۲۰۰ سال است که دانشمندان نتوانسته اند به جوابی قطعی و مستدل برسند.