ایران مرکز 26 مارس, 2020 blog

 خانه های جلبکی

خانه های جلبکی,مکانهای دیدنی دانمارک, خانه هایی از جنس جلبک

جزیره ی زیبای Laso دارای مساحتی در حدود ۱۱۸ کیلومتر مربع بوده که ماکزیمم طول آن ۲۱ کیلومتر و حداکثر پهنای آن ۱۲ کیلومتر میباشد و در ۲ سپتامبر ۱۹۹۷ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این جزیره بزرگترین جزیره در شمال دریای کاتگات میباشد و در ۱۹ کیلومتری شمال شرقی شبه جزیره جاستلند در نزدیکی دانمارک قرار گرفته است.

خانه های جلبکی دانمارک قدمتی در حدود بیش از ۳۰۰ سال دارند به عبارتی این جزیره در زمان های قبل پر بود از نمک آنقدر که نمک بیرون آورده شده از این جزیره به کشورهای دیگر هم صادر می شده است. در آب های جزیره Laso دانمارک بیش از ۱۵ درصد نمک وجود داشت و بدین ترتیب برای استخراج نمک موجود در این جزیره معدن های زیادی در آن ساخته شد برای استخراج نمک احتیاج به سوختی برای دستگاه های استخراج معدن بود که از چوب تأمین می شد . بدین ترتیب مردم جزیره برای این کار درختانی را که در این منطقه بودند را بریدند و استفاده کردند تا اینکه دیگر درختی در این جزیره باقی نماند.

بدین ترتیب رفته رفته صنعت نمک این جزیره رو به افول گذاشت و از بین رفت و به علت نبود درخت توفان ها و بادهای شدیدی که در این جزیره می وزید باعث شد که بسیاری از خانه های روستاییان در زیر شن و خاک دفن شود بدین ترتیب کل منطقه پر از نمک شد به گونه ای که اصلاً گیاهی نمی توانست در خاک این منطقه رشد کند.

ولی تنها چیزی که وجود داشت تخته های چوب شناور بر روی آب و علف های دریایی بود که به مردم جزیره Laso امید جدید ای داد آنها خانه هایشان را با تخته هایی که بر روی آب شناور بود و به جزیره می آمد ساختند و برای سقف منزل هایشان هم از جلبک هایی که به همراه موج دریا به ساحل می آمد استفاده کردند این جلبک ها که به طرف ساحل می آمدند، سبز رنگ و به پهنای یک سانتیمتر بودند و گاهی تا ۲ متر هم طول داشتند، بنابر این مردم جزیره این خزه ها و جلبک ها را جمع اوری کرده و با خشکاندن آن توانستند این جلبک ها را در هم پیچیده و استحکامشان را بیش تر کنند به گونه ای که مقاومتشان به میزان ی یک طناب بزرگ بود و آن ها از این جلبک های خشکیده برای درست کردن و پوشانده سقف منزل های خود استفاده نمودند و جالب این است که این سقف ها به وسیله زنان این جزیره ساخته شده است.

 

تعداد خانه های جلبکی در زمان های قبل و تا پیش از قرن ۱۸ خیلی زیاد بود. ولی تعداد آنها در قرن هیجدهم میلادی به ۲۵۰ خانه جلبکی زیبا رسید که امروزه متأسفانه تنها در حدود ۲۰ عدد از این منازل باقی مانده است.