ایران مرکز ۲۹ آبان, ۱۳۹۷ blog

ده دیدنی که باید در بروکسل ببینید

بروکسل پایتخت کشور بلژیک است. بروکسل مقر اصلی بیشتر نهادهای اتحادیه اروپا است. نام بروکسل از واژه هلندی Broekzele مشتق شده که به معنی کلبهٔ مرداب است.

بروکسل پایتخت بلژیک و مرکز جامعهٔ فرانسوی بلژیک و ناحیهٔ فلاندرز و مقر اصلی اتحادیهٔ اروپا است. خود شهر بروکسل ۱۴۰۰۰۰ نفر جمعیت دارد در حالیکه جمعیت منطقهٔ کلانشهری آن بین ۲٬۱۰۰٬۰۰۰ تا ۲٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

منطقهٔ پایتخت بروکسل سه ناحیهٔ فدرال بلژیک، والونی و فلاندر تشکیل شده‌است. این نواحی هر یک جزئی از مجموعهٔ بلژیک هستند و ساکنین بروکسل با جامعهٔ فرانسوی زبانان بلژیک و جامعهٔ فلاندرزها، تبادل فرهنگی و تحصیلاتی دارند. بروکسل، مرکز جامعهٔ فرانسویان بلژیک ( French Community of Belgium ) و فلاندرز (Flanders) است و تمامی موسسات فلاندرز در آن ساخته شده‌اند: پارلمان فلاندرز، دولت فلاندرز و تقسیمات مدیریتی آن، دو نهاد اصلی اتحادیهٔ اروپا و مجمع اتحادیهٔ اروپا – دربروکسل واقع شده‌اند: کمیسیون در ساختمان برلایمونت و مجمع در ساختمان جاستوس لیپسیوس. مؤسسه سوم، پارلمان اروپا است که در بروکسل واقع است و برخی جلسات عمومی اعضاء در این شهر (برخی دیگر در استراسبورگ) تشکیل می‌شود و مدیریت مرکزی آن در لوکزامبورگ است. بروکسل محل نشست سیاسی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیهٔ غرب اروپا (Western European Union) و سازمان اروپایی امنیت و ناوبری هوایی یوروکنترول (Eurocontrol) است.

از لحاظ زبان، بلژیک به مناطق شمالی هلندی زبان (گویش فلاندری) و منطقه جنوبی فرانسوی زبان تقسیم شده‌است. هرچند زبان رسمی این دو منطقه عمدتاً یکسان است، در هر دو سمت، دو زبان استفاده می‌شود. منطقهٔ بروکسل رسماً دو زبانه‌است هرچند اکثریت با فرانسوی هاست.

گرند پلس یا میدان بزرگ

گرند پلس به یادماندنی‌ترین دیدنی بروکسل و یکی از زیباترین میدان‌های دنیا است. میدان سنگفرش باشکوهی که به شش خیابان زیبا متصل می‌شود اما برای دیدن بهترین چشم‌انداز باید از خیابان هارنگس وارد شوید. جذابیت اصلی میدان، تالار شهر یا هتل ده ویله است که به قرن ۱۵ میلادی تعلق دارد، اما ساختمان‌های اصناف با نماهای باروک که از قرن‌های ۱۷ و ۱۸ به جا مانده‌اند هم هر کدام زیبایی خودشان را دارند. هیچ بازدیدی از گرند پلس بدون قهوه خوردن در یکی از کافه‌های کلاسیک میدان کامل نمی‌شود. حتما یک بار هم بعد از غروب به میدان سر بزنید و نورپردازی خیره‌کننده ساختمان‌ها را از دست ندهید. دوشنبه‌ها، چهارشنبه‌ها و جمعه‌ها صبح اینجا بازار گل برپا می‌شود و در طول سال هم میزبان اتفاقات خوشحال دیگری است؛ از جشن‌های کریسمس و کنسرت‌های راک گرفته تا مراسم باشکوه فرش گل. گرند پلس گل سرسبد دیدنی‌های بروکسل است.

تالار شهر یا هتل ده ویله

هتل ده ویله یا همان سالن اصلی شهر بین سال‌های ۱۴۴۴ و ۱۴۸۰ ساخته شده و تنها بنای موجود در میدان گرند پلس است که از بمباران فرانسوی‌ها جان سالم به در برده. جالب است که اتفاقا هدف اصلی فرانسه هم تخریب همین تالار شهر بوده که الان یکی از مهمترین دیدنی‌های بروکسل است. هتل ده ویله معماری پر زرق و برقی دارد و نمای سنگی‌اش به سبک گوتیک تزئین شده. بالای برج ۹۵متری‌اش هم مجسمه سن میشل، قدیس حامی شهر نصب شده. یک تور ۴۵ دقیقه‌ای همراه راهنما برای بازدید از این دیدنی بروکسل دارند که از آوریل تا سپتامبر یکشنبه‌ها ۱۰ صبح و ۲ بعدازظهر و بقیه سال چهارشنبه‌ها ساعت ۳ برگزار می‌شود. برای خرید بلیت باید ۴۰ دقیقه قبل از شروع مراجعه کنید. حوالی تالار بوتیک‌ها و مغازه‌های جور واجوری هم برای خرید در بروکسل هست.

کلیسای سن میشل و سن گودوله

کلیسای جامع بروکسل با برج‌های دو قلو و معماری خیره‌کننده‌اش مثل کلیسای نتردام برای پاریس است. ساخت این کلیسا در ۱۲۲۶ شروع شده و تکملیش حدود ۳۰۰ سال طول کشیده است. همین موضوع حسابی اسرارآمیزش کرده. پنجره‌های منقش با شیشه‌های رنگی نور را به داخل صحن کلیسا می‌تابانند و آدم را به دل تاریخ مذهبی اروپا پرت می‌کنند. منبر چوبی بزرگ کلیسا با تصاویری از آدم و حوا در حال خروج از بهشت تزئین شده. کلیسای جامع سن میشل و سن گودوله یکی از مشهورترین جاهای دیدنی بروکسل است و خیلی از مراسم مهم و ازدواج‌های سلطنتی در آن برگزار می‌شود. دومین دوشنبه هر ماه ساعت ۱۰ می‌توانید با پرداخت هزینه به بالای برج‌های کلیسا بروید. البته باید از یکی دو روز قبل رزرو کنید. بازدید از خود کلیسا رایگان است.

تالار اصناف

گرند پلس یا میدان بزرگ بروکسل، جذاب‌ترین دیدنی‌های بروکسل را در خودش جای داده. بعد از هتل ده ویله، جالب‌ترین ساختمان اینجا، تالار اصناف است؛ مجموعه ساختمان‌های شیک و چشم‌نواز که زمانی ساخته شدند که هنوز شماره ساختمان و پلاک در خیابان‌ها مرسوم نبود. بنابراین هر صنفی ساختمان مربوط به خودش را با مجسمه‌های طلایی و سمبل‌های مربوط به حرفه خود تزئین می‌کرد. این ساختمان‌ها در حمله سال ۱۶۹۵ آسیب زیادی دیدند اما ظرف ۵ سال آن‌ها را بازسازی کردند. تنها تفاوت بین ساختمان‌های مرمت‌شده و بناهای اصلی، سنگ‌های به کار‌رفته به جای چوب در نمای سر در است. بعد از تالار اصلی شهر، تالار اصناف محبوبترین دیدنی بروکسل در گرند پلس است.

آتومیوم

آتومیوم مدرن‌ترین جاذبه بروکسل است که از پنجاه و هشتمین نمایشگاه جهانی در سال ۱۹۵۸ به جا مانده. این بنای فوق‌العاده هنوز بعد از پنجاه و چند سال نماد آینده‌گرایی و پیشرفت علمی در جهان است. از نه گوی عظیم آتومیوم، پنج تای آن‌ها برای عموم قابل بازدید هستند. در یکی از آن‌ها می‌توانید ماکت آثاری که در نمایشگاه جهانی ارائه شده‌اند ببینید. گوی دیگر محل برگزاری نمایشگاه‌های موقت علمی است. گوی‌های بالاتر هیجان‌انگیزترند: از روی آن‌ها می‌توانید چشم‌انداز وسیعی از دیدنی‌های بروکسل ببینید. یکی از این گوی‌ها مخصوص گردش‌های علمی بچه‌ها است و از دو تای دیگر یکی کافه است و یکی رستوران. با پرداخت هزینه کم می‌توانید از راهنماهای صوتی چندزبانه استفاده کنید و چیزهای بیشتری در مورد آتومیوم یاد بگیرید.

موزه علوم طبیعی

هیجان‌انگیزترین و در عین حال آموزنده‌ترین دیدنی بروکسل، موزه علوم طبیعی است که چیزی بیشتر از نمایشگاه‌هایی از فسیل‌ها و پوست حیوانات در خود دارد. جذاب‌ترین بخش موزه، خانواده دایناسورهای ۱۰‌متری است که در ۱۸۷۸ در یک معدن زغال سنگ کشف شدند. البته کلی گالری، ویدئوهای آموزشی چندزبانه، بازی‌های علمی و فعالیت‌های تعاملی دیگر هم دارند که حسابی آدم را به فکر فرو می‌برد و به هیجان می‌آورد. اگر سفرتان به بروکسل خانوادگی است، موزه علوم طبیعی یکی از بهترین دیدنی‌های بروکسل برای کودک است. توریست‌های عاشق زیست‌شناسی احتمالا چند بار به این موزه سر می‌زنند.

موزه سلطنتی هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های بروکسل است و حتی اگر خیلی هم اهل موزه‌گردی نباشید، حسابی سرگرمتان می‌کند. این موزه تماشایی سه بخش دارد: هنرهای قدیم، هنر مدرن و موزه ماگریته. در بخش اول آثار نقاشی در اروپای قرون وسطا و قبل‌تر را خواهید دید. در بخش دوم نقاشان معروف اروپا مثل پیتر پاول روبنز، رامبراند و فرانس هالس نگهداری می‌شود. در موزه ماگریته هم آثار سوررئالیستی هنرمند معروف بلژیکی، رنه ماگریته نمایش داده می‌شود. این بخش در سال ۲۰۰۷ افتتاح شده و حدود ۱۵۰ نقاشی و طراحی از این هنرمند در خود جای داده. موزه هنرهای زیبا محبوبترین دیدنی بروکسل برای دوستداران هنر است.

پارلمان اروپا یا پارلمانتاریوم

بروکسل مقر و مرکز اداری اتحادیه اروپا است و خوب است که پارلمانتاریوم را هم توی لیست دیدنی‌های بروکسل که باید ببینید بگذارید. ساختمان بزرگ و گنبدی‌شکل پارلمان اروپا در خیابان ویتز، کنار پارک لئوپلد قرار دارد و در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده. این بنا با استیل و شیشه‌های آبی‌رنگش، مجلس قانون‌گذاری اتحادیه اروپا و تنها نهاد اروپایی است که همه جلساتش در حضور مردم عادی تشکیل می‌شود. جالبترین قسمتش این است که حتی توریست‌ها هم می‌توانند در جلسات مذاکرات پارلمان شرکت کنند. با وجود راهنماهای صوتی چندزبانه می‌توانید بازدید مفیدی از پارلمان داشته باشید و خیلی چیزها در مورد اتحادیه اروپا و تاریخچه‌اش یاد بگیرید.

پارک سنکوآنتنِر

بین دیدنی‌های بروکسل، یک جاذبه تمام عیار و بهترین جا برای گذراندن یک بعدازظهر فوق‌العاده است. این پارک سرسبز و وسیع چند موزه تماشایی توی خودش جا داده که مجموعا حدود ۳۵۰ هزار شی تاریخی را به نمایش گذاشته‌اند وجزء بهترین جاذبه‌های بروکسل هستند، در موزه هنر سلطنتی و موزه تاریخ در جنوب پارک آنتیک‌هایی از سراسر دنیا خواهید دید و در موزه اتومبیل یا آتوورلد در شمال مجموعه با اتومبیل‌های وینتج از بلژیک و کشورهای دیگر آشنا می‌شوید.

این موزه با بیش از ۴۰۰ وسیله نقلیه یکی از بزرگترین موزه‌های خودرو در اروپا است. موزه ارتش و تاریخ نظامی هم در شمال سن کوانتنر قرار گرفته و سه بخش اصلی دارد: تاریخ نظامی بلژیک (اسناد، یونیفرم‌ها و سلاح‌های متعلق به قرون وسطا تا امروز)؛ وسایل نقلیه جنگی به جا مانده از دو جنگ جهانی و موزه نیروی هوایی که هواپیماهایی از جنگ جهانی اول تا امروز در آن نگهداری می‌شود.

کلیسای نتردام اگلیسه سابلون

این کلیسای گوتیک تماشایی در سال ۱۳۰۴ میلادی ساخته شد و در آن زمان کلیسای کوچکی متعلق به صنف تیراندازها بود. حدود یک قرن بعد داستان‌هایی در مورد قدرت شفابخشی مجسمه مریم مقدس این کلیسا بر سر زبان‌ها افتاد و مجبور شدند به خاطر آن همه زائری که به آن سرازیر می‌شد، کلیسا را بزرگ کنند. می‌گویند این مجسمه را یک زن و شوهر مومن، از یک کلیسای دیگر مخفیانه با قایق آورده‌اند. البته خود مجسمه مدت‌ها پیش برده شده اما یک قایق پشت منبر کلیسا هست که یادگار این ماجراجویی مذهبی است. این کلیسای ۷۰۰ساله با آن همه داستان و ماجرای تاریخی پشتش، یکی از جالب‌ترین دیدنی‌های بروکسل برای توریست‌های حرفه‌ای‌تر است.