ایران مرکز ۲۶ شهریور, ۱۳۹۷ blog

 

از بازدید کاخ کرملین قرون وسطی و مسجد بسیار بزرگ تا سوار شدن در متروی کوچک و طعم لذیذ چک چک تاتارستان، کازان هیچ چیز برای خوشگذرانی کم ندارد. کازان (۸۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مسکو)، پایتخت جمهوری تاتارستان و یکی از قدیمی‌­ترین شهرهای روسیه(که در سال ۱۰۰۵ بنا شده است)، پر از منظره‌ها، خیابان­‌های زیبا و پارک­‌های دنج است. از مهم‌ترین لذت‌های سفر به کازان، چشیدن طعم غذاهای تاتاری بسیار لذیذ و خوشمزه است. اگر در سفر به جام جهانی چند روزی هم مسافر کازان هستید، حتما به جاهای دیدنی کازان سر بزنید.

با حضور در ارگ تاریخی کرملین به قرون وسطی سفر کنید

بیشتر شهرهای روسیه دژها و قلعه‌هایی به نام کرملین دارند. کازان هم یک کرملین دارد. این مکان جایی است که می‌­توانید تور گردشگری خود را از آن آغاز کنید. نباید بازدید از این ارگ را در راهنمای گردشگری کازان فراموش کرد. این‌جا از مهم‌ترین جاهای دیدنی کازان است. این ساختمان قدیمی­‌ترین ساختمان شهر است و در نیمه‌ی دوم قرن شانزدهم طبق دستور ایوان دِتری بلز بازسازی شده است. کاخ کرملین دو معمار به نام های «پستنیک یاکولف» و «ایوان شریای» داشته است که مسئول ساختن این کاخ بوده‌اند. ساخت کلیسای «سنت باسیل» مسکو هم بر عهده‌ی آن‌ها بوده است.

برج کج سویمبیکا، یک پیشنهاد جدی در راهنمای گردشگری کازان

برج سویمبیکا نماد و سمبل اختصاصی معماری در شهر کازان است. این برج در منطقه‌ی ارگ تاریخی کرملین واقع شده است و ارتفاع آن ۵۸ متر است. در سفر به جام جهانی روسیه دیدن این برج را در میان جاهای دیدنی کازان فراموش نکنید.

مسجد قل شریف ، باشکوه‌ترین در میان جاهای دیدنی کازان

مسجد اصلی جمهوری تاتارستان و یکی از زیباترین ساختمان‌­های شهر مسجد قل شریف است. این مسجد هم در منطقه‌ی ارگ تاریخی کرملین قرار دارد. قل شریف یک مسجد بسیار قدیمی است که در سال ۱۵۵۲ به‌طور کلی از میان رفت. این مسجد تا سال ۲۰۰۵ بازسازی نشد و پس از بازسازی به عنوان یکی از جاهای دیدنی کازان مطرح شد. تا قبل از افتتاح آن مسجدی بزرگ در گروزنی، بزرگ‌ترین مسجد در روسیه محسوب می‌شد.

موزه‌ی فرهنگ و هنر اسلامی در طبقه‌ی زیرین این مجموعه هم ارزش بازدید دارد.

راهنمای گردشگری کازان ، تجربه‌ی چشیدن غذاهای تاتاری

در سفر به کازان خوردن «اسمتانیک»، «آچپوک­ماک»، «بریمچ» و «بِرساک» را هم فراموش نکنید! برای تجربه‌ی غذاهای خانگی تاتاری در یک محیط کاملا روسی به خانه‌ی چای در خیابان ۶۴ باومان بروید. این مکان کاملا فضای روسی دارد و یادآور حال و هوای شوروی سابق است. این‌جا یک غذاخوری درجه‌ی یک است. آدم‌های زیادی برای ناهار به این محل می‌آیند بنابراین سعی کنید زودتر به آن‌جا بروید.

از معماری کاخ کشاورزی لذت ببرید

این ساختمان باشکوه که به نام کاخ معروف است گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌­کند. شکوه و عظمت ورزات کشاورزی کازان یا همان کاخ کشاورزی، در میان جاهای دیدنی کازان ، برای بسیاری از مردم دنیا جذاب است. این شکوه و زیبایی اما در خود کازان مخالفان زیادی دارد. فعالان بارها به سبک بازساری آن در طول سال‌های مرمت، اعتراض کردند. بسیاری از مردم عقیده دارند که نمای این ساختمان چندان زیبا نیست و با تاریخ روسیه مطابقت ندارد. اگر به این کاخ رفته‌اید به ما بگویید که شما درباره‌ی بازسازی آن چه فکر می‌کنید؟

غروب خورشید را از اسکله‌ی ارگ کرملین ببینید

بله، درست خواندید! غروب خورشید را نباید در راهنمای گردشگری کازان فراموش کنید. اگر از طریق پارک مجاور کاخ کشاورزی حرکت کنید، در انتها به اسکله‌ی کرملین می­‌رسید. بهترین زمان برای آمدن به این مکان شب است. اگر خو‌ش شانس باشید می‌توانید یکی از غروب­‌های فوق العاده‌ی خورشید را در این‌جا ببینید. این‌جا یک جای عاشقانه در میان جاهای دیدنی کازان است.

به تماشای شب‌های کازان بنشینید

مرکز خانواده‌ی کازان که اداره‌ی ثبت اسناد هم در آن‌جا است در سمت دیگر رودخانه کازانکا قرار دارد. در راهنمای گردشگری کازان، این‌جا، جایی است برای تماشای شب. طبق افسانه‌­ها نام شهر از کلمه‌ی «کازان» گرفته شده است که به معنی «دیگ» است. ساختمان مرکز خانواده هم شبیه به ظرف بزرگ پخت‌و‌پز است که نماد فراوانی و باروری است. قسمت بالای این ساختمان پر است از گچ‌بری‌های مارها و سوسمارهای بال‌دار. سی و دومتر بالاتر در طبقه‌ی هشتم می‌توانید تصویری پانوراما از شهر ببینید.قبل از غروب خورشید حتما سری به این‌جا بزنید. تمام ساختمان‌های کرملین و اطراف آن روشن هستند و نورشان در رودخانه بازتاب زیادی دارند.