ایران مرکز ۱۷ مرداد, ۱۳۹۸ blog

صومعه پچرسک لاوارا

صومعه پچرسک لاوارا کیف یکی دیگر از جاذ‌های پایتخت اوکراین است. صومعه مکانی است که در آن یک رئیس زن و یا مرد تعدادی راهب و راهبه را سرپرستی می‌کنند. صومعه پچرسک لاورا کیف که در شهر کیف پایتخت اوکراین قرار دارد یک کلیسا را در خود جای داده است.

بعضی از صومعه‌‌ها یک کلیسا دارند که اداره‌ی آن جزء وظایف خود صومعه است. در کشور اوکراین و شهر کیف صومعه و کلیساهای بسیاری وجود دارد که معماری‌های خاص و گیرایی دارند.

صومعه پچرسک لاورا کیف که با نام صومعه کیوز نیز شناخته می‌شود، صومعه‌ای تاریخی است.

از زمان ساخت صومعه در سال ۱۰۵۱، پچرسک لاورا به عنوان مرکز برتر ارتدوکس اروپای شرقی به شمار می‌رفت. در کنار کلیسای جامع سنت سوفیا، نام صومعه پچرسک لاورا نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

علاوه بر این، مجموعه صومعه پچرسک لاورا به عنوان منطقه حفاظت شده تاریخی-فرهنگی ملی محسوب می‌شود.

صومعه پچرسک لاورا کیف در قرن یازده به دست آنتونی و فیودوسی در کوه بِرِستِف و غار این کوه ساخته شد، آنتونی و فیودوسی خود از راهبان بودند. پچرا در زبان اوکراینی به غار معنی می‌شود و در کلیساهای شرقی ارتدکس، لاورا برای وصف راهبان بلند مرتبه به کار برده می‌شود.

صومعه پچرسک لاورا مانند جان‌پناهی برای مسیحیت و یک مرکز فرهنگی بسیار مهم شناخته می‌شود. این صومعه در لیست میراث جهانی یونسکو جای دارد و جز اموال محافظت شده محسوب می‌شود.

دیدنی‌های زیادی در صومعه پچرسک لاورا وجود دارد ولی از زیباترین این دیدنی‌های کیف می‌توان به برج ناقوس کلیسا اشاره کرد که به عنوان شاخصه این بنا شناخته می‌شود. معماری و ساخت بنا هم بسیار زیبا و چشم‌گیر است،

به همین دلیل گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. اکنون صومعه پچرسک لاورا در کیف اوکراین به سه دسته تقسیم شده است که هر بخش یک نکته‌ای از این صومعه را بیان می‌کند، اولین بخش موزه محل اقامت رهبر صومعه، بخش دوم صومعه ارشد کلیسای ارتدکس اوکراین و بخش سوم غار تاریخی و فرهنگی است که بازدید کنندگان می‌توانند از این بخش‌ها دیدن کنند.