ایران مرکز 7 نوامبر, 2019 blog

طبیعت لوزان

طبیعت لوزان یکی دیگر از جاذبه های این شهر زیباست.لوزان سوئیس شهری در ناحیه ی روماندی _ بخش فرانسوی زبان _ کشور سوئیس است. این شهر گردشگری در غرب سوئیس و  در ساحل دریاچه ی ژنو  قرار دارد. لوزان چهارمین شهر پرجمعیت کشور سوئیس به شمار می رود.

این شهر در فاصله ی شصت و دو کیلومتری شهر ژنو قرار دارد. تعدادی از بهترین پیست های اسکی دنیا در ارتفاعات این شهر قرار دارند. لوزان دارای شور و نشاط و جنب و جوش یک شهر توریستی ، تجاری و ورزشی و سنتی است. مقر اصلی کمیته ی بین المللی المپیک در این شهر قرار دارد. لوزان دارای جاذبه های تفریحی و گردشگری بسیاری است که هر ساله خیل انبوهی از جهانگردان را مجذوب خود می کنند.

آب و هوای شهر لوزان در سوئیس

به طور کلی سوئیس به دلیل اینکه کشور کوهستانی است و در اتفاعات قرار دارد همواره دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است. تقریبا نیمی از سال در این شهر باران می بارد. بهترین زمان سفر به این شهر سوئیسی در طول تابستان است و بین ماه های مرداد تا شهریور است.

پیست‌های اسکی لوزان

محال است که به لوزان سفر کنید و وسوسه اسکی کردن به سراغتان نیاید. در اطراف شهر لوزان بیش از ۱۹ پیست‌ اسکی بزرگ و زیبا وجود دارند که پیست های اسکی روشرز، له گاکونز، لیسن، اووروناز، راتول شتل و مورگینس از مشهورترین آنها هستند.

میدان پَلو (Palud)

میدانی با نمادی زیبا و آب‌نمایی قدیمی که در بخش قدیمی شهر لوزان قرارگرفته است. معروف‌ترین ساختمان در نزدیک این میدان ساختمان شهرداری این شهر است که در قرن پانزدهم ساخته‌شده است.

در میان میدان حوضی دایره‌ای شکل قرارگرفته است و دور آن را سکوی پهنی احاطه کرده است. بیشتر اوقات مردم بر روی این سکو می‌نشینند و استراحت می‌کنند. در روزهای شنبه و چهارشنبه در اطراف میدان بازارچه‌ای محلی برگزار می‌شود که انواع محصولات کشاورزی، سبزی‌ها، غذاها و شیرینی‌های محلی و حتی برخی صنایع‌دستی در آن به فروش می‌رسد. در میان حوض مجسمه‌ای زیبا از یک مرد قرار دارد که لباس مربوط به قرن چهارده به تن دارد و در دست راست یک شمشیر برافراشته را رو به بالاگرفته است و در دست چپ یک ترازو در دست دارد. مردم سوئیس این مجسمه را نماد عدالت می‌دانند.

منطقه فلون (Flon)

سرزنده‌ترین و مدرن‌ترین بخش لوزان فلون است. بی‌شک در فلون برای تماشای هر ساختمان دقایقی مکث خواهید کرد. در فلون نمای ساختمان خانه‌ها، مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، اداره‌ها، رستوران‌ها هرکدام اثری هنری و منحصربه‌فرد است. برخی از ساختمان‌ها با رنگ‌های شاد، برخی با نورپردازی و ایجاد اثری هنری بر روی بنا چنان چشم‌نوازی می‌کنند که قدم زدن در هر خیابان به شما شوقی دوباره می‌دهد تا خیابان‌های دیگر را نیز تماشا کنید.

اِسکَلیه دو مارشه

همان‌طور که در ابتدا گفتیم طبیعت لوزان بر روی سه تپه جلوه گر شده است و پله‌های زیادی در تمام شهر دیده می‌شوند که سبب پیوند بین مناطق شده‌اند. اِسکَلیه دو مارشه زیباترین پله‌های شهر هستند که آن‌ها را مقابل کلیسای جامع خواهید یافت. این پله زیبا در قرن سیزدهم ساخته‌شده است، کافه‌ی قدیمی “لو بربر” (Le Barbare) با امکان پذیرایی در فضای باز تقریباً در یک‌سوم بالایی پله‌ها قرار دارد. پیشنهاد می‌کنم با نوشیدن یک قهوه نشاط پله نوردیتان را چند برابر کنید. در سمت دیگر پله‌ها میدان پَلو قرار گرفته است. هنگامی‌که از این پلکان زیبا عبور می‌کنید از تماشای ساختمان‌های قدیمی اطرافش غافل نشوید.