ایران مرکز ۲۲ آذر, ۱۳۹۷ اخبار گردشگری

عملياتی شدن صدور ويزای بدون برچسب

ثبت جهانی تقويم رويدادهای گردشگری و نمايشگاه‌ها

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگی كشور از عملياتی شدن صدور ويزای بدون برچسب خبر داد و گفت: الصاق ويزا و رواديد در گذرنامه برای گردشگران از اين پس الزامی نيست.


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، علی‌اصغر مونسان در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس، اظهار داشت: گردشگری از نظر اقتصادی امروز یک صنعت با رشد رو بالا محسوب می شود که جایگاه خود را پیدا کرده و ابزاری فرهنگی اجتماعی برای دولتمردان در راستای گسترش دیپلماسی شده است.

وی به ظرفیت، جایگاه و پتانسیل‌های بالقوه فرهنگی، میراثی و طبیعی ایران در عرصه گردشگری جهان اشاره کرد و افزود: توجه به صنعت گردشگری مهمترین راهکار برای دسترسی به توسعه پایدار است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه تا سال ٢٠٢٠ تعداد گردشگران دنیا به عدد یک میلیون و ٦٠٠ هزار نفر خواهد رسید، خاطرنشان کرد: این صنعت قابلیت ایجاد ٥٠ درصد اشتغال برای کشور را در روند توسعه دارد.

مونسان تاکید کرد: توجه به صنعت گردشگری اصلی ترین راهکار برای برون رفت از اقتصاد متکی به نفت است.

وی با اشاره به چالش‌های فراروی حوزه کشاورزی و صنعت ایران به دلیل خشکسالی و تحریم‌ها، عنوان کرد: باید به دنبال ایجاد یک اقتصاد جدید باشیم که بتواند جای پای خود را در دنیا باز کند که این اقتصاد می‌تواند، اقتصاد صنایع دستی و گردشگری باشد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: اقتصاد صنایع دستی و گردشگری علاوه بر ایجاد اشتغالزایی ارزان، توزیع عادلانه ثروت را با ایجاد کسب و کارهای کوچک در دورترین نقاط کشور به دنبال خواهد داشت.

مونسان با اشاره به اینکه ایران از نظر پتانسیل‌های بالقوه گردشگری جزء ١٠ کشور برتر جهان قرار دارد، گفت: باید از این ظرفیت در کنار تقویت زیرساخت های اقتصادی برای ایجاد نشاط و امید نیز استفاده کرد، زیرا گردشگری در کنار پویایی اقتصادی کارکرد مهم دیگری از جمله ایجاد امید، نشاط و شادابی دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به برنامه‌های این سازمان برای حرکت جدی در راستای بهره مندی از ظرفیت‌های میراثی، فرهنگی و گردشگری کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اقدمات زیاد و موثری انجام شده اما این با توجه به ظرفیت ها بسیار اندک است.

مونسان برگزاری نمایشگاه و رویدادها را یکی از عوامل موثر در تقویت ساختارهای گردشگری دانست و گفت: در طول دوران دولت تدبیر و امید بیش از ٤٣ هزار میلیارد تومان در حوزه احداث هتل‌ها و مراکز اقامتی سرمایه گذاری شده که در طول تاریخ کشور بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: در کنار توجه جدی به تقویت زیرساخت‌ها، بحث تسهیل سفر و گردشگری را نیز دنبال کرده‌ایم و به دنبال لغو روادید میان ایران، عمان و ایران و چین هستیم.

معاون رئیس جمهور همچنین از اقدمات انجام شده در بحث تهیه بسته‌های سفر ارزان خبر داد و گفت: توجه به اقامتگاه‌های بوم گردی منجر به ایجاد سفر ارزان می‌شود.

مونسان با بیان اینکه تقویم رویدادهای گردشگری و نمایشگاه‌ها وارد تقویم ثبت جهانی می‌شود، از شیراز به عنوان شهری تاریخی با ظرفیت بسیار بالا در حوزه گردشگری یاد کرد و گفت: بیشترین سهم ثبت جهانی آثار تاریخی ایران مربوط به این کلانشهر است.