ایران مرکز ۱۹ مرداد, ۱۳۹۸ blog

فرودگاه بین المللی بوریسپیل

فرودگاه بین المللی بوریسپیل می توان گفت که این فرودگاه بزرگ به تنهایی ۶۵ درصد از بار ترافیک هوایی کشور اوکراین را بر دوش دارد.

فرودگاه بین المللی بوریسپیل در ۲۹ کیلومتری قسمت شرقی شهر کیف، پایتخت کشور اوکراین قرار گرفته است. نام این فرودگاه به زبان اوکراینی Міжнародний аеропорт تلفظ می گردد. این فرودگاه همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، بزرگ ترین فرودگاه کشور اوکراین است و بیش از ۶۵ درصد از ترافیک هوایی اوکراین به خصوص در زمینه ی پروازهای بین المللی و بین قاره ای در این منطقه می باشد. این فرودگاه در واقع یکی از دو فرودگاهی است که در شهر کیف واقع شده است.

فرودگاه دیگر، فرودگاه ژولانی نام دارد و از این فرودگاه از نظر مساحت بسیار کوچک تر است. فرودگاه بوریسپیل عضو شورای بین المللی فرودگاه های جهان است.

فرودگاه بین المللی بوریسپیل در تاریخ ۲۲ ژوئن سال ۱۹۵۹ به دستور شورای وزیران شوروی ساخته شد. هدف از ساخت این فرودگاه در ابتدا استقرار نظم در مدیریت ترافیک هوایی اوکراین، به ویژه در زمینه ی نظامی بود.

در واقع این فرودگاه در ابتدا به عنوان یک فرودگاه نظامی ساخته شد ولی از آن برای کاربری مسافربری استفاده شد. طولی نکشید که این فرودگاه اولین پرواز منظم و برنامه ریزی شده ی خود را پذیرا شد. این پرواز با یک هواپیمای ایرفلوت با ۱۰۰ تن مسافر و ۱۶۰۰ کیلوگرم بار به سمت مسکو حرکت کرد.

در واقع اولین مسیرهایی که این فرودگاه پوشش داد عبارت بودند از: مسکو- کیف، مسکو- لنینگراد و کی یف- لنینگراد. در نوامبر سال ۱۹۰۶، اولین دسته ی هواپیماهای توپولوف ۱۰۴ به اوکراین وارد شده بود و این هواپیماها که از آن ها در قاره ی اروپا، تنها در اوکراین وارد شده بود، دراین فرودگاه استفاده نمودند. در سال ۱۹۶۵ یک ترمینال مسافربری جدید در این فرودگاه ساخته و افتتاح شد. در همان زمان برای اولین بار از سیستم پشتیبانی خودکار در برج مراقبت فرودگاه، در این فرودگاه به کار گرفته شد. این فرودگاه هر چه به سال های پایانی جنگ سرد و پایان کار حکومت شوروی نزدیک تر شد، بیش از پیش پیشرفت کرده و هواپیماهای بیشتری را در خود جای داده است.

از سال ۱۹۸۰ به بعد، فرودگاه بین المللی بوریسیپول به صورت محدود شروع به پذیرفتن پروازهای بین المللی محدود کرد. برای این منظور در ابتدا قسمت های مختلفی همچون: قسمت خدمات مسافرتی و گروه های گمرکی و مرزی ایجاد شدند. با این وجود شاید برایتان جالب باشد که بدانید در آن زمان، شهروندان معمولی اوکراینی که تبعه ی شوروی بودند اجازه ی خارج شدن از کیف را نداشتند!

در سال ۱۹۹۳، وزارت حمل و نقل کشور اوکراین که حالا دیگر پس از فروپاشی شوروی به صورت مستقل فعالیت می کرد، کاربری فرودگاه را به فرودگاه بین المللی بوریسپیل تغییر داد. از آن زمان به بعد نه تنها درهای فرودگاه بلکه درهای اوکرلاین به روی مردم همه ی کشورها باز بود.

هر کسی می توانست از کیف، خارج و یا داخل شود. دیگر فرقی نداشت که فرد تبعه ی کجا باشد، فرودگاه بوریسپیل به یکی از دروازه های ارتباط با بیرون از خاک های اوکراین تبدیل شده بود. از آن دوره به بعد بود که تعداد مسافران و پروازها در این فرودگاه رو به فزونی گذاشت.

در سال ۲۰۰۰، طی یک برنامه ی توسعه و بازسازی دراین فرودگاه، به علت بالا رفتن حجم درخواست سفر های داخلی در این فرودگاه، یک خط مترو به این فرودگاه اختصاص داده شد. در سال ۲۰۰۱ در این فرودگاه یک باند جدید ساخته شد و ظرفیت حمل و نقل این فرودگاه را به ۱٫۵ میلیون نفر در سال رساند.

در سال ۲۰۰۲ فرودگاه بوریسپیل توانست گواهی کیفیت سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001  را دریافت نماید.

این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپای شرقی به حساب می آید. طبق آمار منتشر شد ه در سال ۲۰۰۸ از طریق این فرودگاه بیش از ۶ میلیون نفر مسافر جا به جا شده اند. از دیگر آمار جالبی که درباره ی این فرودگاه وجود دارد این است که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد ترافیک هوایی این منطقه فقط از طریق این فرودگاه تامین می گردد.

البته در سال ۲۰۰۹ این عدد به نسبت سال ۲۰۰۷ با کاهشی ۱۳ درصدی روبرو بود اما پس از گذر از این سال، مجددا فرودگاه بوریسپیل، پر ترافیک ترین فرودگاه کل اوکران شنا خته شد. در پایان سال ۲۰۱۲ این فرودگاه اعلام کرد که در سالی که گذشت، حتی ۱مورد پرواز لغو شده نداشته است. برنامه های بسیاری برای توسعه ی این فرودگاه در دست برنامه ریزی است و در آینده ای نه چندان دور، مسئولان این فرودگاه برای توسعه و بهبود بوریسپیل برنامه های بسیاری را اجرا خواهند نمود.