ایران مرکز ۲۴ دی, ۱۳۹۸ blog

فستیوال های مشهور کشور سوئیس را بشناسید (بخش دوم)

این فستیوال‌ها در واقع بخشی از آداب و رسوم مردم هر کشور هستند که پس از گذشت سال‌ها، همچنان به قوت خود باقی مانده‌اند. در ادامه این نوشتار به معرفی شماری از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فستیوال‌هایی خواهیم پرداخت که در کشور سوئیس جشن گرفته می‌شوند.

لسکالاد
لِسکالاد (L’Escalade) نام فستیوالی است که در طی آن شهروندان ژنو دفاع تاریخی خود در برابر حمل ناگهانی‌ سال ۱۰۶۲ به‌دست ایالت دوک‌نشین ساووی (Duke of Savoy) را جشن گرفته و به همین بهانه به شادی می‌پردازند. به همین مناسبت، حدود یک هفته پیش از شروع مراسم اصلی، یک مسابقه ۵ مایلی در این منطقه برگزار می‌شود. ولی رویداد اصلی به این شکل است که بیش از ۱۰۰ دونده‌ی مشعل به‌دست که لباس‌های تاریخی به تن دارند، در خیابان‌های این شهر به رقابت می‌پردازند. این فستیوال در ماه دسامبر برگزار می‌شود.

فستیوال پالئو
در میان تمام فستیوال‌های سوئیس که در فضای باز برگزار می‌شوند، فستیوال پالئو (Paléo Festival) به‌عنوان بزرگ‌ترین شناخته می‌شود. این فستیوال برای نخستین بار در سال ۱۹۷۶ برگزار شد و در آن زمان تنها یک فستیوال محلی و کوچک بود. اما امروزه بیش از ۲۳۰ هزار بازدیدکننده از نقاط مختلف جهان در این فستیوال ۶ روزه شرکت می‌کنند. بیش از ۲۵۰ کنسرت در این فستیوال برگزار می‌شود و بسیاری از هنرمندان سرشناس دنیا نیز در آن به اجرای موسیقی می‌پردازند. همان‌طور که بیان شد، فستیوال پالئو بسیار محبوب است. بنابراین، حتماً بلیطهای خود را از قبل تهیه کنید، چراکه تمامی بلیطهای این فستیوال در مدت زمان کوتاهی به فروش می‌رسد. این رویداد عموماً در هفته سوم ماه جولای و در شهر نیون برگزار می‌شود.

نمایشگاه بین المللی خودرو در ژنو
اگر طرفدار وسایق نقلیه هستید، نمایشگاه بین المللی خودرو در ژنو (Geneva International Motor Show) مخصوص شما است. مجله معتبر کار مگِزین (Car Magazine) به این فستیوال لقب «بهترین کت واک برای ماشین‌ها» را داده است. با این توصیف احتمالاً ذهنیت کلی شما درباره این رویداد شکل بگیرد. در این رویداد بزرگ‌ترین خودروسازان دنیا شرکت کرده و جدیدترین ماشین‌های ساخته شده توسط شرکت‌شان را برای اولین مرتبه به نمایش عموم در می‌آورند.

فستی‌ چاک
هرساله و در اواخر ماه مارس (بعضی مواقع اوایل آوریل)، فستیوالی در کشور سوئیس برگزار می‌شود که مخصوص عاشقان شکلات است. در این فستیوال که فستی‌چاک (Festichoc) نام دارد، بیش از ۴۰ کسب و کار فعال و صاحب‌نام در زمینه شکلات‌سازی شرکت می‌کنند. در این فستیوال همه چیز از جنس شکلات است و البته شرکت‌ها هم محصولات خود را ارائه می‌کنند. در این رویدادنمونه‌ شکلات‌های تستی رایگان هم به وفور یافت می‌شوند. بنابراین، اگر قصد دارید برای خود و یا برای دوستان‌تان، شکلات به‌عنوان سوغات سوئیس بخرید، این رویداد و بازار فرصتی فوق‌العاده در اختیار شما خواهد گذاشت. البته صرفا حضور در این فستیوال و تماشای مجسمه‌های مختلفی که از جنس شکلات ساخته شده‌اند نیز خالی از لطف نخواهد بود.

گوکلرفست
گوکلرفِست (Gauklerfest) با باقی فستیوال‌های سوئیس کمی متفاوت است. این فستیوال مخصوص اجراهای خیابانی است و در طی آن تعداد زیادی هنرمند خیابانی به اجرای هنرهای خود می‌پردازند. گوکلرفست برای حدود ۳ روز برگزار شده و در طی آن کمدین‌ها، تردستان و شعبده بازهای زیادی را تماشا خواهید کرد که توانایی‌های خود را به معرض نمایش می‌گذارند. مطمئن باشید که این فستیوال شما را شگفت زده خواهد کرد و در آن اوقات خوشی خواهید داشت. فستیوال گوکلرفست در ماه جولای برگزار می‌شود.

جام جهانی اسکی
طبیعت و کوه‌های برف‌خیز آلپی کشور سوئیس برای تمام دوست داران ورزش‌های زمستانی کاملاً شناخته شده است. به همین منظور، هرساله و در ماه ژانویه، این کشور میزبان مسابقات جام جهانی اسکی روی برف (Ski World Cup Wengen) است. در طی این مسابقات برترین اسکی‌بازان دنیا به سوئیس آمده و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. به‌طور کلی، بسیاری از افراد به سوئیس لقب «بهشت اسکی سواران» را داده‌اند.

جشنواره هنری بازل
آرت بازل (Art Basel) عنوان یک رویداد هنری معتبر و معروفی است که هرساله در ماه ژوئن در کشور سوئیس برگزار می‌شود. در این فستیوال هنرمندان و اجراکنندگان متعددی از گوشه و کنار دنیا شرکت می‌کنند و توانایی‌های خود را به نمایش می‌گذارند.

فستیوال لوسرن
فستیوال لوسرن (Lucerne Festival) یک فستیوال موسیقی است که به سه بخش عمده در طول سال تقسیم می‌شود. این سه بخش دارای نام‌های متفاوتی هستند: فستیوال لوسرن (در تابستان برگزار می‌شود)، فستیوال لوسرن در عید پاک و فستیوال لوسرن در پیانو (در ماه نوامبر برگزار می‌شود). قدمت این رویداد به حدود سال ۱۹۳۸ باز می‌گردد و در آن موزیسین‌های کلاسیک مختلفی حضور پیدا می‌کنند. این فستیوال یکی از محبوب‌ترین‌ها در تمام سوئیس است و بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که تمام بلیط‌های آن به سرعت به فروش برسند.

جشنواره فیلم لوکارنو
جشنواره فیلم لوکارنو (Locarno Film Festival) به عنوان یکی بهترین و محبوب‌ترین جشنواره‌های فیلم در سراسر دنیا شناخته می‌شود. بسیاری از ستارگان سینمایی و هواداران فیلم‌های سینمایی در ماه اگوست به شهر لوکارنو (Locarno) سفر می‌کنند تا در این جشنواره حضور داشته باشند. حضور در این جشنواره فرصتی عالی است تا بازیگران مورد علاقه خود را از نزدیک ببینید.