ایران مرکز ۱۶ مرداد, ۱۳۹۷ اخبار گردشگری

پرداخت ارز مسافرتی متوقف شد

بالاخره بسته جدید ارزی دولت و بانک مرکزی که چند وقتیست وعده آن داده شده بود، دیشب توسط رئیس کل بانک مرکزی تشریح شد. طبق این بسته از این پس ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی فقط به کالاهای اساسی اختصاص پیدا خواهد کرد و پرداخت ارز مسافرتی هم به صورت آزاد در صرافی ها انجام خواهد شد. به گفته این مقام مسئول، نرخ کالاهای اساسی تا فروردین ماه ۹۸ به همین صورت باقی خواهد ماند و تغییری نخواهد کرد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی کشور، جزئیات بسته جدید ارزی دولت و بانک مرکزی را اعلام کرد. با توجه به این بسته، از این به بعد ارز رسمی یا همان دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به کالاهای اساسی جامعه اختصاص پیدا می کند و این رویه تا فرودین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت. منظور از کالاهای اساسی کالاهایی مانند داروست که با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد کشور خواهند شد. همتی در این رابطه اظهار داشت:

ما به این نتیجه رسیدیم که ممنوعیت فعالیت بازار آزاد کار اشتباهی بود و باعث شکل گرفتن قیمت های دیگری شده بود. می خواهیم اجازه دهیم بازار آزاد فعالیت خود را آغاز کند و عرضه و تقاضا در آن شکل بگیرد.

ارز مسافرتی از این به بعد به صورت آزاد عرضه می شود
رئیس کل بانک مرکزی از آزاد سازی نرخ ارز مسافرتی خبر داد و گفت که متقاضیان این نوع ارز می توانند آن را از صرافی های کل کشور تهیه کنند. پرداخت ارز مسافرتی فقط در صرافی ها صورت خواهد گرفت. وی در رابطه با عرض مسافرتی افزود:

افرادی که بلیط تهیه کرده اند، نگران نباشند. آن ها می توانند در روزهای پیش رو ارز خود را به همان نرخ قبلی دریافت کنند. اما به طور کلی از این به بعد ارز مسافرتی معنایی نخواهد داشت. در همین راستا فعالیت صرافی ها دیگر غیر قانونی نیست و مردم می توانند ارز مسافرتی خود را از آن ها دریافت کنند. هر نرخی که در بازار ثانویه شکل می گیرد، حدود ۵ درصد بالاتر باید در صرافی ها قیمت گذاری شود. دولت نیز جریان پرداخت ارز مسافرتی را همواره رصد خواهد کرد.

همتی در ادامه از فعالیت بانک مرکزی و جلسات آن با صرافی ها و صادر کنندگان از روز دوشنبه ۱۵ مرداد ماه سخن گفت و در این رابطه اظهار داشت:

از فردا به صورت جدی جلسات خود را با صرافی ها و کسانی که صادر کننده هستند آغاز می کنیم. البته اجرای این بسته از روز سه شنبه ۱۶ مرداد ماه آغاز خواهد شد.

وی اظهار داشت که در بسته جدید ارزی، به تمامی صرافی های مجاز مجوز واردات ارز و طلا داده می شود. در واقع هر کسی که توان وارد کردن طلا را دارد می تواند این کار را در چارچوب ضوابط و قوانین کشور انجام دهد. این افراد از تعرفه و مالیات معاف خواهند بود. وی در پایان صحبت هایش از مردم درخواست کرد که دولت را همانطور که مردم ترکیه از دولتشان حمایت کردند، در اجرای بسته جدید ارزی یاری کنند. حال باید دید که آزاد شدن نرخ ارز مسافرتی چه تاثیری بر گردشگری کشور خواهد گذاشت.