ایران مرکز ۱۶ مرداد, ۱۳۹۸ blog

لووف

لووف ، اروپائی‌ترین و یکی از دیدنی‌تری جاهای اوکراین به حساب می‌آید، بالاخص برای کسانی که عاشق سر در آوردن از فرهنگ کشورهای مختلف هستند و کلی وقت و حوصله برای غرق شدن در معماری دارند.

لووف یکی از شهرهای غربی کشور اوکراین است که به خاطر زیبایی شاعرانه اش در جهان معروف است. معماری این شهر نیز  سبک و سیاقی کاملا غربی دارد و بیشتر از سایر شهرها در اکراین یک شهر کاملا اروپائی به حساب می‌آید. این شهر قدیمی در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این شهر یکی از مراکز فرهنگی کشور اوکراین نیز به حساب می آید. اما درباره ی این شهر اساطیری جالب است این نکته را بدانید که ۹ درصد مردم این شهر اوکراینی نیستند.

لووفِ امروز بازسازی شده‌ی همان شهر بسیار قدیمیِ پر از رمز و راز است. جا به جا در این شهر کلیساهای قدیمی، قلعه‌های اسرار آمیز و موزه‌های دیدنی خودنمای می‌کنند.

همچنین، اوکراینی‌های بسیاری از سراسر کشور برای تعطیلات به این شهر می‌آیند تا یک آخر هفته‌‌ی رویایی را در رستوران‌ها، کافه‌ها و زندگی شبانه‌ی مشهور این شهر بگذارنند.

تاریخچه

تاریخ لووف همیشه دستخوش حضور نیروهای کشورهای مختلفی همچون آلمان نازی، لهستان، اتریش و مجارستان بوده است. نکته ی تاریخی جالبی که درباره ی لووف وجود دارد این است که با وجود این که در حال حاضر ۸۸ درصد جمعیت این شهر اوکراینی اند و تنها ۱ درصد لهستانی اند اما این شهر از سال ۱۲۰۰ میلادی تا  سال ۱۹۴۵ متعلق به کشور لهستان بوده است.

با این حال این شهر به عنوان شهر شاعرانه ها و اساطیر در بین اروپاییان و طرفدارانش شناخته می شود. اگر به تاریخ تاسیس این شهر در سال ۱۲۵۶ رجوع کنیم می بینیم که همسایگی این شهر با لهستان، بی تاثیر در تصاحب این شهر توسط لهستانی ها نبوده است.

بنیانگذار این شهر دانیل گالیتسکی نام دارد و لویو یا لووف به معنای پسر لف می باشد. البته معنای دیگر لووف، شیر، سلطان جنگل است. دانشگاه های شهر لووف، جز دانشگاه های معتبر و خوب قاره ی اروپا هستند. دانشگاه علوم پزشکی دانسک جز ۳ دانشگاه مطرح در اوکراین و جهان است. از القاب جالب توجه شهر لووف، لقب عروس اروپا بودن آن است که تنها اشاره به زیبایی بی حد و حصر این شهر اوکراینی می کند.

لووف از نظر معماری رتبه ی سوم در اروپا بعد از بوداپست و پراگ را دارد. از ویژگی ها لووف که آن را به عروس اروپا مشهور کرده است می توان به سنگ فرش های ۱۰۰ ساله ی این شهر اشاره کرد.

ناگفته نماند که به خاطر حضور دوره ای اتریش و مجارستان در این کشور، بیشتر معماری ساختمان هایش به سبک معماری اروپای شرقی است. اولین پستخانه ی کشور اوکراین که در حال حاضر تبدیل به موزه شده است در لووف قرار دارد.

از دیگر ساختمان های تاریخی این شهر می توان به دانشکده پزشکی که عمری ۲۰۰ ساله دارد اشاره کرد. همچنین اولین داروخانه ی کشور اوکراین در این شهر به وجو.د آمده است.

۱- میدان بازار

یکی از میدان های مرکزی شهر لووف، میدان بازار یا میدان رینوک است. این میدان در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است. این میدان به دستور پادشاه لهستانی ها ساخته شده است. دستور برای ساخت این میدان به این عنوان بیان شده بود: میدانی مرکزی با محیطی قابل سکونت و مستحکم برای مقاومت در برابر محاصره. در سال ۱۹۹۸ میدان بازار به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو شناخته شد.

۲- قلعه ی لووف

این قلعه ی تاریخی در شهر لووف بالای ۴۱۳ متر ارتفاع دارد و در بلند ترین نقطه ی شهر واقع شده است. این قلعه در حال حاضر در خرابه های اطرافش محصور شده است. از این قلعه به عنوان دژی برای دفاع استفاده می کرده اند. این قلعه چندین بار بازسازی شده و تعمیر شده است. در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵  مذاکراتی برای  بازسازی این قلعه ی سنگی وجود داشت اما با این حال بعد از این همه بازسازی، قلعه دیگر قلعه ی قدیمی نخواهد شد.

۳- کلیسای سنت جورج

این کلیسای تاریخی بین سال های ۱۷۴۴ تا ۱۷۶۰ ساخته شده است. این کلیسا، سومین کلیسای اوکراینی است که به عنوان جایگاه برای اعتراضات مدنی در طول سال ها مورد استفاده قرار گرفته است. این کلیسا در قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی به عنوام یکی از کلیساهای کاتولیک به کلیسای کاتولیک یونان خدمت می کرده است.

۴- کلیسای بویم

این کلسا در یکی از گورستان های نزدیک به کلیسای جامع لاتین بنا شده است. گرجو بویم، بازرگان مجارستانی دستور ساخت این کلیسا را به عنوان محلی برای دفن خانواده اش داد. در حال حاضر ۱۴ نفر از اعضای خانواده ی بویم در این کلیسا دفن شده اند.

۵- کلیسای آرشکاتدرال (Archcathedral)

یک کلیسای کوچک کاتولیک است که در قرن ۱۴ میلادی ساخته شده است و در قسمت غربی شهر لووف واقع است

۶- پارک لووف

پارک لووف در سال ۱۸۷۷ به دستور شهردار شهر، آرنولد رورینگ ساخته شده است. این پارک همزمان با بسته شدن قلعه ی قدیمی استریسکس ساخته شد و همواره یکی از پارک های مورد توجه گردشگران بوده است. این پارک در سال ۲۰۱۳ مجددا بازسازی شد.