ایران مرکز ۸ مهر, ۱۳۹۸ blog

مسجد بانیا باشی

مسجد بانیا باشی یکی دیگر از بناهای تاریخی کشور بلغارستان است که در قلب شهر صوفیه قرار دارد و نام خود را از چشمه‌های آب معدنی که در بخش پایینی آن جریان دارد اخذ کرده است.

این مسجد تنها مسجد صوفیه است و بازدید از آن فقط در اوقات نماز امکان پذیر است و در غیر این صورت با در بسته مواجه می شوید.

بنای این مسجد را حاج معمار سنان که از معمارهای مشهور عثمانی بود طراحی کرده است. گنبد بزرگ و مناره‌های این مسجد جلوه متفاوت و متمایزی را به بنا بخشیده است به طوری که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

مناره‌های این مسجد با آجرهای قرمز رنگ ساخته‌اند و حیات پشت بنای مسجد را به خاطر استفاده عموم از چشمه‌های آب معدنی که خاصیت درمانی دارد، توسعه و گسترش داده‌اند.

این مسجد یکی دیگر از شاهکارهای معمار ترکیه ای معمار سینان است. مسجد بانیا باشی در سال ۱۵۷۶ در ابتدای دوره عثمانی ساخته شد و گنجایش ۷۰۰ نفر را دارد.

امروزه این بنا به عنوان یادگاریی از سبک دوره عثمانی گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را راهی سفر به بلغارستان می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر با تور بلغارستان به شهر صوفیه سفر کردید حتما از این مسجد دیدن کنید.

باستان شناسان قدمت این بنا را به ۴۰۰ سال پیش نسبت داده‌اند و از گذشته های دور تا کنون این مسجد با نام مسجد جامع صوفیه در بین مسلمانان این شهر شناخته شده است.

این مسجد در زمان شوروی کمونیستی به طور کامل تعطیل شد، اما پس از فروپاشی حکومت شوروی و با به استقلال رسیدن بلغارستان، بار دیگر صدای اذان از مناره‌های خوش ترکیب آن به گوش مردم صوفیه رسید.

بازدید از مسجد بانیا باشی به عنوان یکی از دیدنی های صوفیه برای همگان رایگان بوده و گردشگران تور بلغارستان با داشتن پوشش مناسب می‌توانند از تمامی قسمت‌های این جاذبه‌ی صوفیه دیدن کنند.