ایران مرکز ۱۶ آبان, ۱۳۹۸ blog

موزه تاریخ و هنر ژنو

موزه تاریخ و هنر ژنو یکی دیگر از جاذبه های این شهر زیباست. موزه ی تاریخ و هنر ژنو یکی از بزرگترین موزه های شهر است که با بیش از ۱ میلیون اثر هنری، کلکسیونی ارزنده برای نمایش تاریخ فرهنگ و تمدن غرب از روزگاران قدیم تا به امروز است.

این موزه توسط معمار مارک کامولتی در سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۰ ساخته شد. این ساختمان مربعی شکل با ۶۰ متر طول، اطراف یک حیاط داخلی را احاطه کرده است. این ساختمان دارای ۴ طبقه و فانوس های سقفی می باشد و فضای نمایشگاهی کل آن ۷۰۰۰ متر مربع می باشد.

نمای ساختمان با مجسمه های تزئینی Paul Amlehn ساخته شده است و الگویی از هنر، نقاشی، رنگ آمیزی و معماری را به تصویر می کشد. این مجسمه ها بر روی دیوار مثلثی بالای ورودی نصب شده است و دو نشانه دیگر از هنر کاربردی و باستان شناسی در اطراف آن دیده می شوند.

حاشیه های اطراف آنها نیز نام های هنرمندان ژنو نظیر داسیور (Dassier)، بود-بُوی (Baud-Bovy)، سنت – اورس (Saint-Ours)، آگاس (Agasse)، توپفر (Topffer)، لیوتارد (Liotard)، کالام (Calame)، دیدای (Diday)، مِن (Menn)، پتیتوت (Petitot)، آرلاد و پرادیر (Arland and Pradier) می باشد.

این موزه یکی از سه موزه بزرگ سوئیس، موزه هنر و تاریخ ژنو است که گرد هم آمدن این مجموعه استثنایی را مدیون ادغام چندین موزه منطقه‌ای کوچکتر، با کمک‌های مالی از مجامع خصوصی است، که نتیجه‌ی آن به در کنار هم قرار گرفتن زمینه‌هایی از هنرهای زیبا و کاربردی، باستان شناسی، مجموعه‌ای از سلاح‌ها، گنجینه‌های هنری یونانی و رومی، آثار باستانی خاورمیانه و مدیترانه شرقی، سفال‌های رومی و اتروسک (Etruscan) و هنر مراسم تشییع جنازه مصر منجر گردیده و در معرض تماشای بازدیدکنندگان قرار گرفته است.


در داخل این موزه بسیار دیدنی یافته‌های باستان شناسی و آثار باستانی ژنو و ناحیه‌های اطراف آن که مربوط به دوران پارینه سنگی و قرون آهن، از زمان گالو-روم (Gallo-Roman) تا قرون‌وسطی نسبت داده شده‌اند، نگهداری می‌شوند. هنرهای متنوعی از دوره‌ی گوتیک و رنسانس نیز نمایش داده می‌شود. گالری هنرهای زیبا شامل کارهای اساتید قدیمی ایتالیایی، فلمنگی (Flemish) و سوابی (Swabian) و آثار هنرمندان هلندی و فرانسوی در قرن‌های ۱۶ تا ۱۸ می‌باشد. نقاشی‌های هنرمندان ژنو در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ نیز در کنار سایر آثار تاریخی و هنری این مجموعه، به جذاب تر شدن آن کمک بیشتری کرده است.