ایران مرکز ۷ مهر, ۱۳۹۸ blog

موزه ملی باستان شناسی صوفیه

موزه ملی باستان شناسی صوفیه در مرکز پایتخت بلغارستان واقع شده و با چندین سالن مملو از آثار دیدنی ، زیر نظر آکادمی علوم بلغارستان اداره می گردد . موزه ملی باستان شناسی در بزرگترین و قدیمی ترین مسجد عثمانی موجود در صوفیه راه اندازی شده و اشیا و اثاری نفیس از ادوار مختلف به نمایش گذاشته است.

این موزه که از جاذبه های گردشگری بلغارستان به شمار می آید بیش از یک قرن قدمت داشته و در سال ۱۹۰۵ میلادی به طور رسمی افتتاح شده است . عملیات ساخت مسجدی که امروزه این موزه در آن برپاست در سال ۱۴۵۱ زیر نظر ولی محمود پاشا آغاز شد اما با مرگ وی در سال ۱۴۷۴ بهره برداری از این مسحد به تعویق افتاد تا اینکه در سال ۱۴۹۴ بعد از گذشت ۴۳ سال این مسجد عثمانی تکمیل شد .

قسمتهای مختلف

موزه ملی باستان شناسی بلغارستان با ۵ سالن نمایشگاهی از جاذبه های گردشگری صوفیه محسوب می گردد و شامل سالن مرکزی ، پیش از تاریخ ، قرون وسطی ، خزانه و یک نمایشگاه موقت ویژه می باشد .

سالن ماقبل تاریخ در طبقه پایین بال شمالی واقع شده و مجموعه ای از اقلام مربوط به ۱۶۰۰۰۰۰ سال تا ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح را به نمایش گذاشته است . این کلکسیون شامل یافته های مختلف از غارهای مختلف بلغارستان ، ابزارهای استفاده شده توسط انسان های اولیه ، نقاشی ها ، سرامیک های ساده ، آیتم های آیینی و بسیاری دیگر می باشد . در حالت کلی این سالن به دوره های پارینه سنگی ، نوسنگی ، چالکلیتیک و عصر برنز تقسیم بندی شده است .

سالن خزانه در بخش شرقی ساختمان قرار گرفته و آثاری از اواخر دوره برنز تا دوره باستان در آن جای داده شده است . گنجینه های Valchitran و Lukovit که از مشهورترین گنجینه های بلغاری هستند در این بخش قرار گرفته اند . سالن اصلی در طبقه اول ساختمان اصلی واقع شده و میزبان مجموعه ای از اقلام گوناگون از تراس باستان ، یونان و روم تا قرون وسطی است . قسمت قرون وسطایی نیز طبقه دوم ساختمان اصلی را به خود اختصاص داده و شامل یک گالری از کتاب های قرون وسطی ، کارهای چوبی ، نقاشی ، اشیاء فلزی و موارد دیگر از این دوران می باشد .

زمان بازدید

موزه National Archaeological بلغارستان به عنوان یکی از دیدنی های صوفیه ، در بخش مرکزی این شهر واقع شده و روزهای دوشنبه تعطیل می باشد . این موزه از ماه می تا اکتبر از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر و از ماه نوامبر تا آوریل از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر پذیرای مراجعه کنندگان است و گردشگران تور بلغارستان برای بازدید از این مجموعه ارزشمند باید بلیط تهیه کنند .