ایران مرکز ۸ مهر, ۱۳۹۸ blog

کاخ اگزونوگراد

کاخ اگزونوگراد (Euxinograd palace)، یک کاخ سلطنتی تابستانی در اواخر قرن نوزدهم می باشد که در پارک سواحل دریای سیاه، در ۸ کیلومتری شمال وارنا در مرکز شهر، در کشور بلغارستان قرار دارد.

این قصر زیبا دارای یک پارک زیباتر از خودش نیز هستند که ساخت آن از سال ۱۸۹۰ شروع و چندین دهه به طول انجامید. مجسمه نپتون، خدای آب و دریا، یکی از مجسمه های ساخته شده در پارک این قصر است.

این کاخ دارای سه طبقه دارد و هر طبقه به مربوط به موضوعی جداگانه است. طبقه اول آن شامل سالن های پذیرایی، سالن های موسیقی و اتاق ناهارخوری، و طبقه دوم شامل اتاق خانواده سلطنتی می باشد و در نهایت، طبقه  سوم برای کارکنان در نظر گرفته شده بود.مبلمان این کاخ از چوب ماهون و چوب گردو ساخته شده است.

معماری آن بر گرفته شده از سبک فرانسوی باستان است.

مبلمان کاخ اگزونوگراد از چوب ماهون و چوب گردو ساخته شده است. لوستر عظیم که از سقف این کاخ آویزان است با طلا و به شکل تاج سلطنتی تزئین شده است.

 

در حال حاضر این کاخ  مکانی برای نشست های  دولتی و ریاست جمهوری در تابستان، و همچنین مکانی  برای گردشگران و بازدیدکنندگان می باشد. از سال ۲۰۰۷ ، کاخ اگزونوگراد مبدل به مکانی برای برگزاری جشنواره سالانه اپرا می باشد. معماری منحصر بفرد این کاخ سبب شده است که جزو یکی از بهترین نمونه های معماری پس از آزادی بلغارستان محسوب شود.