ایران مرکز ۱۶ مرداد, ۱۳۹۸ blog

کلیسای جامع سنت سوفیا

کلیسای جامع سنت سوفیا در ولیکی نووگورود، قدیمی‌ترین شهر روسیه قرار دارد و گردشگران زیادی هر ساله در تور اوکراین بازدید از آن را در برنامه سفر خود می‌گنجانند تا با اولین اثری که در اوکراین به ثبت یونسکو رسید بیشتر آشنا شوند.

این کلیسا قدیمی‌ترین بنای تاریخی معماری اسلاو در روسیه به‌شمار می‌رود. نام کلیسای سنت سوفیا به افتخار نام مسجد و کلیسا ایاصوفیه ترکیه انتخاب شده است و در زمان خود بزرگ‌ترین ساختمان در اوکراین محسوب می‌شد و نقش مهمی در امور سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی در این کشور ایفا می‌کرد و اولین مدرسه و کتابخانه شهر کیف در این کلیسا افتتاح گردید.

ساختار و معماری منحصربه‌فرد کلیسای جامع سنت سوفیا که تفاوت‌های بسیاری با کلیساهای بیزانسی دارد، برای مدت‌ها الگویی برای معماری دیگر کلیساها در روسیه بوده است.

این کلیسا را با پنج گنبد باشکوه آراسته‌اند. مجموعه‌ای از اشیا‌ و آثار مذهبی نیز در کلیسا نگهداری می‌شود. قدمت سه درب مزین و حکاکی شده‌ی کلیسا به قرن دوازدهم برمی‌گردد.

در طول قرن‌ها این کلیسا از دست حوادث زیادی جان سالم به در برده است اما در زمان حمله تاتارها بخش‌هایی از آن آسیب دید. کلیسای جامع سنت سوفیا به سبک معماری بیزانتین و باروک ساخته شده است که طراحی بی‌نظیر آن گردشگران را از سراسر دنیا برای بازدید به کیف می‌کشاند. ۱۳ گنبد طلایی رنگ با پایه‌هایی به رنگ سبز و ساختمانی سپید رنگ چشم‌انداز زیبایی دارد.

هر چه نمای بیرونی کلیسا در طول قرن‌ها دست‌خوش تحولات بسیاری بوده، فضای داخلی کلیسا همچنان اصالت خود را حفظ کرده است؛ تزئینات موزاییک‌کاری که از شاخص‌ترین عناصر هنر بیزانتین است پس از گذشت حدود ۱۰ قرن هنوز در دل کلیسا باقی مانده‌اند و بسیاری از نقاشی‌های کهن کلیسا که صحنه‌های مذهبی را به تصویر می‌کشند، در گالری‌های موزه خودنمایی می‌کنند. برای دسترسی به کلیسای جامع سنت سوفیا می‌توانید به راحتی از طریق متروی زولاتی به خیابان Vladimirskaya که کلیسا در آن قرار دارد، برسید و همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و چهارشنبه‌ها ۱۰ تا ۱۷ از آن بازدید کنید؛ پنجشنبه‌ها کلیسا نیز تعطیل است.