ایران مرکز ۸ مهر, ۱۳۹۸ blog

کلیسای سنت صوفیه

کلیسای سنت صوفیه یکی از دیدنی های بلغارستان است که در شهر صوفیه قرار دارد.این کلیسا در دهه ۱۳۰۰ و دوره امپراطوری دوم بلغارستان نام این شهر را صوفیه کرد.

این کلیسا بعد از کلیسای سنت جرج، قدیمی‌ترین کلیسای ارتودوکس صوفیه محسوب می‌شود و به عنوان یکی از نمادهای این شهر در بین گردشگران و بازدیدکنندگان تور بلغارستان شناخته شده است.

احداث و شکوفایی این بنای ساده و آجر قرمز به زمان دوره بیزانس برمی گردد و در سال های دهه ۵۰۰ در بالای قبرستان شهر باستانی سردیکا ساخته شده است. این کلیسا در قرن ۶ میلادی و زمان حکومت روم شرقی بر روی گورستان شهر و بقایای چند معبد ساخته شد.

 

بین قرن‌های ۱۱ تا ۱۴ میلادی کلیسای سنت صوفیا کلیسای اصلی شهر به شمار می‌رفت و از اهمیت خاصی برخوردار بود. بعدها و در قرن ۱۶ میلادی با حمله عثمانی‌ها این کلیسا به مسجد تبدیل شد؛ نقاشی‌های دیوارهای کلیسا تخریب گردید و چند مناره در کنار ساختمان کلیسا بنا شد. بعدها زمین‌لرزه‌هایی در سال‌های ۱۸۱۸ و ۱۸۵۸ مناره‌ها و بخشی از بنای اصلی را تخریب کرد.

وقتی به دیدن این کلیسا می روید می توانید باقی ماننده هایی از این کلیسای باستانی و قبرهایی را ببینید که برای بیش از ۱۵۰۰ سال قبل هستند.

گفته می شود در زلزله دوم دو فرد در حال عبادت بودند که جان خود را از دست دادند و پس از آن عثمانی‌ها این مسجد را بدیمن دانسته و  تخریب کردند. به این ترتیب این کلیسا تا سال ۱۸۷۸ به صورت مخروبه باقی ماند . بعد از تهاجم عثمانی ها به مدت دو قرن به مسجد تبدیل شده بود اما در زلزله ای که در دهه ۱۸۰۰ رخ داد متروک شد و مناره اش سقوط کرد.

این کلیسا  پس از آزادی بلغارستان چندین بار مورد بازسازی قرار گرفت و  آخرین بازسازی این کلیسا به ۱۵ سال پیش برمی‌گردد که طی آن تلاش شد نمای ظاهری کلیسا به شکل اولیه خود بازگردد. باستان شناسان در دو قرن اخیر بررسی‌ها و کاوش‌های متعددی بر روی کلیسای سنت صوفیه انجام دادند و به نتایج ارزشمندی رسیدند.

کلیسای جامع الکساندر نوسکی نیز در نزدیکی کلیسای سنت صوفیا قرار دارد که در سفر به بلغارستان بازدید از آن نیز تجربه‌ای خاطره‌انگیز می‌تواند باشد.